Święta w San Marino


Strona główna -> San Marino -> Święta w San Marino
Lovetotravel.pl
 Przewodnik turystyczny
Strona główna   
Europa Azja Ameryka Południowa Ameryka Północna Australia Afryka
Austria   Belgia   Białoruś   Bułgaria   Chorwacja   Czechy   Dania   Estonia   Finlandia   Francja   Grecja   Hiszpania   Holandia   Irlandia   Litwa   Łotwa  
Niemcy   Norwegia   Polska   Portugalia   Rumunia   Serbia   Słowacja   Słowenia   Szwajcaria   Szwecja   Ukraina   Węgry   Wielka Brytania   Włochy


San Marino to maleńkie państwo w Europie, stanowiące enklawę na terenie Włoch, uważane za najstarszą republikę świata, utworzone w 301 r. To kraj katolicki, gdzie święta kościelne obchodzone są zgodnie z wielowiekową tradycją i lokalnymi zwyczajami. Święta państwowe w San Marino to m.in: Nowy Rok; Dzień Trzech Króli; Wielkanoc - trzydniowe święto ruchome; Święto Pracy (Festa dei Lavoratori); Boże Ciało (Corpus Domini); Matki Boskiej Zielnej – 15 sierpień; Wszystkich Świętych; 2 listopada - Święto Pamięci Zmarłych; Święto Niepokalanego Poczęcia – 8 grudnia; Boże Narodzenie i Koniec roku.


Medieval Days

Najistotniejsze święta

Ważnymi świętami obchodzonymi w San Marino 5 lutego są: Rocznica Wyzwolenia Republiki spod okupacji Albretońskiej, oraz święto św. Agaty – męczennicy chrześcijańskiej. Wizerunek Świętej znajduje się na Orderze Świętej Agaty, będącym jednym z odznaczeń państwowych San Marino, ustanowionym w 1923 r. Order został nazwany imieniem św. Agaty na pamiątkę dnia jej święta, w którym republika odzyskała niepodległość (1740 r.). Warto dodać, że cerkiew prawosławna wspomina św. Agatę 18 lutego, błogosławiąc chleb, sól i wodę.

Rocznica Arengo i Ceremonia Inwestytury Kapitanów Regentów

25 marca San Marino świętuje Rocznicę Arengo, upamiętniającą pierwotną, średniowieczną strukturę władzy, jaka ukształtowała się na terenie republiki. 1-go kwietnia i 1-go października odbywa się Ceremonia Inwestytury Kapitanów Regentów. W te dni Wielka Rada Generalna, składająca się z 60 członków i sprawująca władzę ustawodawczą w kraju mianuje pełniących rolę głowy państwa dwóch kapitanów regentów. Imprezy organizowane są w odstępach sześciomiesięcznych. Podczas uroczystości odbywa się procesja w historycznych strojach, wyruszająca spod Pałacu Publicznego przy Bazylice del Santo. Pod koniec lipca mieszkańcy San Marino celebrują Upadek Faszyzmu, a 3 września Święto św. Marino i Założenie Republiki. Warto zaznaczyć, że święty Marino był założycielem tej najstarszej republiki świata i to na jego cześć ziemię nazwano - San Marino.

Medieval Days oraz Świąteczny Market

Na lipiec przypada także Medieval Days, czyli tydzień, podczas, którego San Marino przekształcane jest w średniowieczne miasto. Święto połączone jest z pokazem strojów z epoki i dawnego rzemiosła. W tym mniej więcej czasie organizowany jest Festiwal etnologiczny wypełniony muzyką etniczną i koncertami zespołów z różnych części świata. Na przełomie sierpnia i września odbywają się coroczne Mistrzostwa Świata Motocykli Grand Prix „Cinzano” w San Marino i Rimini, połączone z innymi prestiżowymi imprezami sportowymi, na których warto być. Trzeba dodać, że od marca do grudnia w San Marino organizowane są liczne wystawy i targi na rynku głównym. Przez cały grudzień w samym centrum historycznym państwa-miasta stawia się Świąteczny Market, którego otwarciu towarzyszą liczne atrakcje. Sprzedaż świątecznych produktów odbywa się we wszystkie weekendy i święta od 1 grudnia do 6 stycznia. Warto jeszcze wspomnieć, że jeśli którekolwiek ze świąt państwowych wypada w niedzielę, to w następny poniedziałek jest obchodzone to święto.

 San Marino - miastaSan Marino - co warto wiedziećSan Marino - San Marino ciekawostki San Marino ciekawostki
San Marino – jedno z najmniejszych państw Europy, przypominające swym ...

Święta w San Marino - dodaj komentarz:Twój komentarz:
Twój podpis: 


Lovetotravel
Kontakt
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies