San Marino ciekawostki


Strona główna -> San Marino -> San Marino ciekawostki
Lovetotravel.pl
 Przewodnik turystyczny
Strona główna   
Europa Azja Ameryka Południowa Ameryka Północna Australia Afryka
Austria   Belgia   Białoruś   Bułgaria   Chorwacja   Czechy   Dania   Estonia   Finlandia   Francja   Grecja   Hiszpania   Holandia   Irlandia   Litwa   Łotwa  
Niemcy   Norwegia   Polska   Portugalia   Rumunia   Serbia   Słowacja   Słowenia   Szwajcaria   Szwecja   Ukraina   Węgry   Wielka Brytania   Włochy


San Marino – jedno z najmniejszych państw Europy, przypominające swym kształtem nieregularny prostokąt, które zamieszkuje zaledwie 29 tys. osób. Do czasu uzyskania niepodległości przez Nauru w 1968 r. było najmniejszą republiką na świecie. Leży na górzystym terenie, które wchodzi w skład Apeninów. Obowiązuje tam język włoski, choć najczęściej stosuje się jedną z odmian tego języka – język emilijski, przypominający dialekty Piemontu, Lombardii i Romanii.


Zamek w San Marino należy do najpiękniej położonych na świecie.

Zabytki

San Marino, jak na tak niewielką powierzchnię posiada ogromną liczbę zabytków, każdego roku odwiedza je średnio 3,15 mln turystów.  W mieście San Marino zachowały się średniowieczne domy, place i fortyfikacje. Gród otaczały mury obronne z licznymi bramami i basztami. Powyżej grodu, na trzech wierzchołkach góry Titano zbudowano obronne zamki połączone murami. Największa z nich jest pochodząca z XI wieku twierdza La Rocca o Guaita.

Organizacja państwa

Państewko nie posiada długu publicznego, a podatki dochodowe są tam znacznie niższe niż we Włoszech. Żyje się tam wygodnie, dlatego zasady nadawania obywatelstwa są bardzo restrykcyjne. San Marino produkuje duże nadwyżki budżetowe, pieniądze są wyrzucane do śmieci, ponieważ tracą na wartości. Mówi się, że to przez San Marino euro traci na wartości. Konstytucja republiki została uchwalona w 1600 r., przez co jest najstarszą konstytucją na świecie i co ciekawe nadal w mocy. Charakterystyczne są tutaj dziesiątki sklepów z alkoholem i perfumami, oraz wąskie, strome i brukowane uliczki, co ciekawe w państwie nie ma świateł na skrzyżowaniach.

Gospodarka

Gospodarka San Marino opiera się w dużej mierze na sprzedaży znaczków pocztowych i monet. Do 1996 roku towary produkowane i sprzedawane w San Marino nie podlegały podatkom pośrednim. Włosi nazywają swego sąsiada, jako „małe nie wiadomo co, co wygląda jak pryszcz na naszym obliczu!”, i w najbliższym czasie zamierzają zaanektować San Marino. Na terytorium państwa nie ma zasobów naturalnych, oświata jest darmowa do 14 roku życia, a państwo zapewnia zatrudnienie obywatelom, którzy nie mogą znaleźć pracy w sektorze prywatnym. San Marino posiada jedne z najmniejszych sił zbrojnych na świecie.

Formuła I

Na przestrzeni lat San Marino stało się synonimem wyścigów samochodowych Formuły I, czyli Grand Prix San Marino. Z tego kraju pochodzi np. Manuel Poggliani mistrz świata w motocyklowych wyścigach szosowych.San Marino - miastaSan Marino - co warto wiedziećSan Marino - Święta w San Marino Święta w San Marino
San Marino to maleńkie państwo w Europie, stanowiące enklawę na terenie ...

San Marino ciekawostki - komentarze:


San Marino ciekawostki komentarz Pilot
2016-02-21 20:49:16
Zawsze myślałem i tak mnie uczono, że najstarszą konstytucją mają Stany Zjednoczone, a nasza z 3 maja 1791 była pierwszą w Europie. Nie rozumiem zatem powyższego zapisu o konstytucji.

San Marino ciekawostki komentarz Ezio
2013-04-18 15:11:15
Kto wymyślił to , że włosi zamierzają zaanektować San Marino ??


San Marino ciekawostki - dodaj komentarz:Twój komentarz:
Twój podpis: 


Lovetotravel
Kontakt
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies